Projekt domu Kampinos 105

Chciałem Państwu przedstawić i zaproponować jako ofertę na sprzedaż, projekt domu nietypowego dla mnie i mojej pracowni. Dom jest zaprojektowany w technologii bala naturalnego okrągłego. Wybrałem go na start z tego względu, że jest to chyba najbardziej archaiczna, choć w wyrazie niemal urocza, forma budownictwa. Czterospadowy dach z wykuszami w formie wielkich – pasujących do swojej nazwy – wolich oczu ze współczesnym, dość małym spadkiem połaci, nawiązuje so pierwotnego modelu domów wiejskich w Polsce. Właśnie dlatego trafił na pierwsze miejsce naszego katalogu.

Rzut parteru pokazuje jak dużo miejsca zabierają okrągłe bale, niemniej jednak wnętrze powinno być przestronne i wygodne, a umieszony na parterze pokój i dość obszerna łazienka pozwalają na nieuciążliwe użytkowanie domu bez konieczności wspinania się po schodach. Na poddasze możemy zawsze wysłać nasze dzieci lub gości, a miejsca jest tam jeszcze więcej.
Poddasze nie wyszło mi tak jak bym chciał, jest tu trochę zamieszania (nie po mojemu!) z kształtami pomieszczeń, ale ten akurat pozorny bałagan może mieć swój urok! Znajdziemy miejsce na schowek, gdzie ukryjemy drobiazgi, a nad stropem pomieścimy na stryszku jeszcze trochę „szpargałów”. ten dom może być całkiem klimatyczny mając do wyboru różnej wielkości pokoje – ot co kto lubi!
Elewacja frontowa budynku z głębokimi podcieniami powinna wyglądać atrakcyjnie w grze światła i cienia, a zmniejszony w stosunku do historycznych wzorców spadek połaci dachu ma na celu pozorne obniżenie „masy wizualnej” proponowanego budynku.


Przekrój pokazuje całą okazałość przestrzeni wnętrza – nie braknie miejsca nad głową, a i nie ma obawy, że wchodząc po schodach będziemy musieli się kłaniać. Szczerze mówiąc poprawiłem już pod względem konstrukcyjnym ściany poddasza.
Duże zadaszone nawisem podcienia przeszklenie na parterze pozwala użytkować kryty taras w czasie niepogody, lub znaleźć wytchnienie od prażącego słońca, myślę, że w tym coś jest i to coś co ma swoje odniesienie do starych dobrych czasów, gdy domy były bardziej funkcjonalne niż eleganckie, choć i tej ostatniej pewnie nie można temu budynkowi odmówić.
,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *